AlterG i Danmark

Herunder kan du se, hvor i Danmark AlterG bliver benyttet - på kortet kan der mangle behandlingssteder, men den totale liste findes under kortet.

 

 

 

Proalign Idrætsfysioterapi
Grøndal Multicenter
Hvidkildevej 64
2400 Købehavn NV
Tlf: +45 2567 7605
proalign@proalign.dk 
www.proalign.dk



Team Danmark, Idrættens Hus
Brøndby Strand
2605 Brøndby
Tlf: +45 4326 2521
www.teamdanmark.dk




Vejlefjord rehabilitering
Sanatorievej 27B
7140 Stouby
Tlf: +45 7682 3333
sekretariatet@vejlefjord.dk 
www.vejlefjord.dk



Kroppens Hus
Holbækvej 109
4180 Sorø
Tlf: +45 5783 3345
info@kroppenshus.dk 
www.kroppenshus.dk



Skovbakkehjemmet, Odder
Holsteinsgade 47
8300 Odder
Tlf: +45 8780 1230
kbm@diakon.dk 
www.diakon.dk



Vikærgården, Aarhus Kommune
Sundheds - og omsorgshotel
Hvidkildevej 1-7
8240 Risskov
Tlf: +45 8713 1700
vikaergaarden@mso.aarhus.dk



Sundhedshus Nørrebro 
København Kommune 
Ryg og Genoptræningscenter
Mimersgade 41
2200 Kbh N
Tlf: +45 3366 3366
www.kk.dk



Rehabiliteringscenter Aalborg
Aalborg Kommune, 
Dokkedalsvej 20, Mou
9280 Storvorde
Tlf: +45 3199 5402
HBL-aeh@aalborg.dk
www.aalborg.dk



Sundhedscenter Viborg
Toldboden 1
8800 Viborg
Marianne Toppenberg
Tlf: +45 8787 6040
www.viborg.dk/sundhedscenter




Holstebro Sundhedscenter
Thorsvej 65
Holstebro Kommune
7500 Holsterbro
Tlf: 9611 4800
Eva.grue.nielsen@holstebro.dk 
www.holstebro.dk



Skive Sundhedscenter 
Resenvej 25
7800 Skive
Tlf: 9915 7303
Inge Risum
www.holsterbro.dk
Mokl@skivekommune.dk



Sundhedshuset Albertslund 
Stationsporten 4
2620 Albertslund
Danmark 
Rikke B.M. Christensen
rikke.bulow.mindegaard.
christensen@albertslund.dk
 
Tlf: +45 4368 7785



Odder Kommunes Sundhedscenter
Vitaparkvej 9, 
8300 Odder 
Danmark
Kontakt: Charlotte Harrit
charlotte.harrit@odder.dk 
Tlf: +45 8780 3740
Mob: +45 2486 5539



Back2Sport
Vindinggaard Ringvej 1
7100 Vejle 
Danmark 
Mads Nygaard
Mads@back2sport.dk 
Tlf: +45 60664324



Køge Sportsterapi
Stations vej 1B
4681 Herfølge
Danmark
Søren Larsen
Tlf: +45 5151 8999 
Email: soren-larsen@hotmail.com


Vital, Horsens 
Horsens Kommune 
Langmarksvej 85 
8700 Horsens
Michael Rasmussen 
mir@horsens.dk 
Tel: 7629 1989



Randers Træningscenter Aabakken
Bakkevænget 1
8983 Gjerlev
Danmark
Louise Hauton
Louise.Hauton@randers.dk
Tlf: +45 8915 8969



Gribskov Sundhedshus
Bymosevej 4
3200 Helsinge
Connie Bendt
Tlf. +45 7060 5858
Connie.bendt@aleris.dk



Klinik for Kost og Fysioterapi
Østervang 2
4000 Roskilde
Danmark
David Rasmussen
Tlf: +45 51557151 
Email: dr2802@gmail.com

 

Michael Knudsen 
Fysioterapeut Cert. MDT. B.Pt. Exam. idrætsfys.  
Nordsjælland Sportsfysioterapi 

Lynge Bytorv 8
3540 Lynge
Tlf:+45 52 35 50 00  
Email: mk@nordfys.dk
www.nordsjællandsportsfysioterapi.dk

 

Sano Middelfart
Adlerhusvej 28
5500 Midddelfart
Tlf. +45 7879 0000
www.sanocenter.dk
www.sanocenter.dk/alterg

 

Æblehaven, Roskilde Kommune
Sundhed og omsorgscenter Midt
Æblehaven 74
Lotte Kjeldahl Mikkelsen
Tlf: +45 2029 5614
Email: Lottekm@roskilde.dk

 

Klinik for Kost og Fysioterapi
Østervang 2
4000 Roskilde
Danmark
David Rasmussen
Tlf: +45 5155 7151
Email: dr2802@gmail.com

 

Proaktiv Egå/Risskov (Fit&Sund
Ådalsvej 27
8240 Risskov
Lene Skytte
Email: Lene@fysioegaa.dk
Tlf: +45 8622 2210
Email: risskov@proaktivteam.dk
Web: fysioegaa.dk

Fysio360 Fysioterapi 
Gothersgade 137 st.h.
1323 København K
Tlf: 9360 3609
info@fysio360.dk 
www.fysio360.dk 
  



Randers Sundhedscenter
Biografgade 3
8900 Randers C
Tlf: +45 8915 1215
Toke Hoeing Lauritsen (Rehabiliteringsenheden)
Toke.Hoeing.Lauritsen@randers.dk
Sundhedscenter@randers.dk 
www.sundhedscenter.randers.dk



Egmont Højskolen
Villavej 25, Hou
8300 Odder
Tlf: +45 8781 7900
mail@egmont-hs.dk 
www.egmont-hs.dk



Blichergaarden Ældrecenter 
Viborg Kommune
N.F.S. Grundtvigsvej 13
8900 Viborg
Tlf: +45 8787 6666
www.viborg.dk/blichergaarden



Fysium
Sct. Jørgens Park
4700 Næstved
Tlf: +45 5572 4322
info@fysium.dk 
www.fysium.dk



Sundhedscenter Højvang
Esbjerg Kommune
Spangsbjerg Kirkevej 51
6700 Esbjerg
Tlf. +45 7616 3442 
suter@esbjergkommune.dk
www.esbjergkommune.dk


Neurologi- og Rehabiliteringscenter
Københavns Kommune
Bystævneparken 17-18
2700 København 
Tlf: +45 3827 4068
neurologi@suf.kk.dk
www.kk.dk



Sano Aarhus
Egernvej 5
8270 Højbjerg
Tlf: +45 7978 0000
mail@sanocenter.dk
www.sanocenter.dk/alterg



Omsorgs Center Hedelund
Esbjerg Kommune
Sundhed & Omsorg - Områdecenter Hedelund
Spangsbjerg Møllevej 316
6705 Esbjerg Ø
Tlf: +45 7616 4180 
anti@esbjergkommune.dk
http://hedelund.esbjergkommune.dk/


Vesthimmerland Sundhedscenter
Fredensvej 4
Østerled 4
9681 Ranum
Tlf: 9966 8213
www.Vesthimmerland.dk 
Franz Bundgaard Larsen fbl@vesthimmerland.dk



Funktionel Træning Odense (FTO, Odense):
Thulevej 11
5210 Odense NV   
Tlf:  +45 2878 5777
info@fto.dk
www.fto.dk



 

Skive Proaktiv Fysioterapi
Slotsgade 3, 7800 Skive
Tel: 97 52 40 40
 fysioterapeuterne@gmail.com




Rehabiliteringscenter Viborg
Klosterhaven 1
8800 Viborg
Kontakt:
Peter Andreas Killemose Bahnsen
peab@viborg.dk 
Tel: +45 2547 9981




Sano Skælskør 
Slagelsevej 32,  
4230 Skælskør 
Tlf: +45 7879 0000
mail@sanocenter.dk
www.sanocenter.dk/alterg



Møllegården Skive Kommune
Møllegade 5 
7800 Skive Danmark 
Niels Bortiz Sørensen nbos@skive.dk
Tlf: +45 2034 3076




Døgngenoptræningen Randers
Svalepakken
Svalevej 11, Assentoft
8960 Randers
Danmark
Randi Nielsen
Randi.nielsen@randers.dk
Tlf: +45 89152739


Brørup sundhedscenter
Sundhed og Familieafdelingen
Fredensvej 3B
6650 Brørup
Tlf: +45 7996 6446 / +45 3017 0874
ub@vejen.dk




A-Fys Solrød strand
Langager
2680 Solrød
Mark Abildhauge
Tlf: +45 5614 5211
mail@a-fys.dk



Thisted Kommune 
Træning og Rehabilitering
Simons Bakke 37  
7700 Thisted  
Att: Tanja Rønberg, Fysioterapeut  
Tlf: +45 9917 1982   
Email: TANR@thisted.dk

 

Proaktiv Fysioterapi
Horsens Sundhedshus

Grønlandsvej 1, 1. sal, 05
8700 Horsens
Tlf: +45 5181 6219
E-mail: kontakt@proaktivteam.dk
www.proaktivteam.dk

 

Proaktiv Fysioterapi Fit & Sund, Albertslund
Roskildevej 16 A
2620 Albertslund
Tel: +45 4340 4140
Email: albertslund@fitogsund.dk

 

Horsens Sundhedshus 2.sal
Grønlandsvej 1
8700 Horsens
Att: Niels Rosendahl
Niels Proaktiv
Email: niels@proaktivteam.dk

 

Team Danmark Århus
Stadion Allé 70
8000 Aarhus C Danmark
Att. Line Havgaard
Tlf: +45 4062 6367
Email: lhha@teamdanmark.dk

 

Proaktiv Aarhus C
Silkeborgvej 45 (Indgang fra Karupvej)
8000 Århus C 
Tlf: +45 8622 2210
Email: aarhusc@proaktivteam.dk
Web: Aarhusrygklinik.dk